Warning: file_exists(): open_basedir restriction in effect. File(/ml-slider/) is not within the allowed path(s): (/home/wamkastr/domains/old.wamka.pl:/tmp:/var/tmp:/home/wamkastr/.tmp:/home/wamkastr/.php:/usr/local/php:/opt/alt:/etc/pki) in /home/wamkastr/domains/old.wamka.pl/private_html/wp-content/plugins/ml-slider-pro/ml-slider-pro.php on line 245

Warning: file_exists(): open_basedir restriction in effect. File(/ml-slider/) is not within the allowed path(s): (/home/wamkastr/domains/old.wamka.pl:/tmp:/var/tmp:/home/wamkastr/.tmp:/home/wamkastr/.php:/usr/local/php:/opt/alt:/etc/pki) in /home/wamkastr/domains/old.wamka.pl/private_html/wp-content/plugins/ml-slider-pro/ml-slider-pro.php on line 245

Warning: Use of undefined constant action - assumed 'action' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/wamkastr/domains/old.wamka.pl/private_html/wp-content/themes/Wamka/functions.php on line 2
Zaburzenia lękowe w postaci fobii - Psycholog Wamka

opis

PROBLEMU

Zaburzenia lękowe w postaci fobii

Dzieci często się czegoś boją i jest to zupełnie naturalne. Dla małego człowieka świat pełen jest niezrozumiałych zjawisk i wydarzeń, co może być źródłem zrozumiałego niepokoju i lęku. Ciemny pokój w nocy, groźny pies sąsiada, czy pełna grzmotów i rozbłysków burza – mogą powodować naturalny niepokój. Kiedy zatem mówimy o fobii?

 

Lęk jest zbyt mocny w stosunku do sytuacji  

 

Jeśli lęk jest nadmiernie nasilony na przykład dziecko nie jest w stanie normalnie funkcjonować podczas każdej burzy, chowa się w pokoju, płacze, zatyka uszy i pomimo prób uspokojenia go czy odwrócenia uwagi nie może oderwać się od źródła lęku. Możemy już mieć do czynienia z fobią. 

 

Lęk dotyczy sytuacji nie zagrażających

 

Dziecko może bać się rzeczy nie stanowiących zagrożenia, deszczu, pająków, żab, a nawet motyli. Na skutek lęku odmawia wychodzenia z domu spacerów po lesie, a nawet oglądania filmów przyrodniczych. Unika w ten sposób lękotwórczych sytuacji, ale przez to, że nie stawia im czoła lęk utrwala się, a z czasem generalizuje (może rozszerzać się na nowe sytuacje i obiekty). 

 

Lęki mają charakter przewlekły

 

Wspomniane lęki mogą także występować w przebiegu normalnego rozwoju dziecka. Tym co odróżnia rozwojowy lęk od fobii jest jego przemijalność. Fobia będzie cechowała się utrwalonym charakterem i znacznym negatywnym wpływem na funkcjonowanie dziecka. Może uniemożliwiać mu/jej zabawę, wyjście na dwór czy do szkoły. 

 

Leczenie

 

Po wnikliwej diagnozie pozwalającej odróżnić fobie od innych trudności zalecana jest terapia dziecka. Jedną z najskuteczniejszych, jeśli nie najskuteczniej jej formą jest terapia behawioralno-poznawcza. W jej trakcie dziecko uczy się rozpoznawać pierwsze sygnały lęku (tak somatyczne, jak emocjonalne), oraz poznaje sposoby radzenia sobie z nim. Jest też zachęcane, by stopniowo stawiać czoła swoim obawom i w ten sposób zyskiwać coraz większą kontrolę i poczcie skuteczności.  Już kilka sesji oferuje dziecku większe zrozumienie jego trudności, a po kilkunastu w większości sytuacji udaje się nad nimi zapanować. Skuteczność terapii podnosi aktywny i zaangażowany udział rodziców (w zależności od wieku dziecka).

 

W Szczecinie na sesje z psychoterapeutą można umówić się w Gabinecie psychoterapii behawioralno-poznawczej Wamka i Wamka. Można to zrobić osobiście, telefonicznie bądź mailowo.

Maciej Wamka

psycholog
psycholog dziecięcy
psychoterapeuta
Absolwent Psychologii Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. Ukończone czteroletnie szkolenie w nurcie psychoterapii Poznawczo – Behawioralnym.
Czytaj więcej

Umów wizytę przez internet

Teraz możesz w łatwy sposób umówić się z nami na wizytę wybierając dla siebie dogodny dzień i godzinę.
Zarezerwuj online